Fucking mooi , zegt Bas Timmer trots als hij donderdag een vluchteling in een kamp in Sarajevo in een van zijn jassen ziet lopen. De bedenker van de sheltersuits reist het hele jaar door Europa om jassen uit te delen en uit te zoeken waar mensen in nood zich bevinden. En de nood is hoog in de Bosnische hoofdstad Sarajevo waar honderden vluchtelingen verblijven. De pakken zijn geen luxe, maar voor velen een noodzakelijkheid om de ijskoude wintermaanden te overleven. Ondanks dat Timmer honderden pakken kon uitdelen in Sarajevo, overheerst de frustratie. Het is niet genoeg. We hebben niet genoeg kinderpakken voor dit kamp. Ik voel dat ik tijd tekort heb, ik moet meer pakken maken.
Race tegen de klok
De vastberaden Enschedeër praat gehaast. Zijn dagen lijken een continue race tegen de klok. Een dag na het uitdelen in Sarajevo, reist hij naar het Griekse eiland Chios. Daarna volgt een bezoek aan het kamp in Duinkerke. We doen nog lang niet genoeg. We kunnen nog veel meer mensen helpen.
Daarvoor is hard geld nodig. In eerste instantie om de fabriek in Enschede draaiende te houden, maar het liefst om de productie op te hogen. De vraag naar de pakken is namelijk hoog volgens Timmer. Er zijn heel veel plekken in Europa waar mensen in schrijnende situaties leven. Nog schrijnender dan in Sarajevo. Er blijft altijd oorlog, er blijft altijd armoede. Ik ben bang dat de sheltersuits helaas altijd nodig blijven.
Duidelijke boodschapZijn boodschap is duidelijk: Slaapzakken zijn fantastisch, maar we hebben geld nodig. Desalniettemin zijn ook oude slaapzakken het hele jaar door welkom bij de stichting. Het in het voorjaar en de zomer: Dan hebben we zo veel mogelijk tijd om te produceren voor de wintermaanden.
(tekst gaat verder onder foto)En de mensen in Nederland dan?Reacties die de ontwerper krijgt over dat mensen in Nederland ook een warme jas nodig hebben, schuift hij moeiteloos aan de kant. De stichting doneert immers ook pakken aan daklozen in eigen land. Of je nou in een park in Enschede slaapt of in de bergen in Bosnië, we zijn allemaal mensen.
Who gives a fuck dat het ver weg is. Is het opeens minder erg als iemand het buiten ons landgrenzen koud heeft? Iedereen verdient een warme jas.
Mee helpen? Slaapzakken kunnen afgeleverd worden bij Stichting Sheltersuit, aan de Rigtersbleek-Zandvoort 10 in Enschede. Geld doneren kan via www.sheltersuit.com.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Sheltersuit