Het Orkest van het Oosten en het Gelders Orkest gaan vanaf augustus volgend jaar verder onder de nieuwe naam Phion. De oude namen, beide met een lange geschiedenis, komen te vervallen.
Directeur Jacco Post van het fusieorkest onthulde de nieuwe naam vrijdagavond in het Muziekcentrum Enschede bij de uitvoering van Wonderful Town van Leonard Bernstein, het eerste officiële concert als gezamenlijk orkest sinds de fusie.
Hoewel het Orkest van het Oosten en het Gelders Orkest het lopende seizoen nog onder hun oude namen opereren, zal de naam Phion ook de komende maanden al volop worden gebruikt. Een naamsverandering ligt gevoelig. Mensen hechten aan een naam. Het lopende seizoen beschouwen we daarom als een gewenningsperiode. Met ingang van het nieuwe seizoen zullen de oude namen echter volledig verdwijnen.
Abstracte naam
Volgens Post is de nieuwe naam kort, krachtig en tegelijk ook uitnodigend. Een werkgroep vanuit beide orkesten, ondersteund door een marketing- en merknamenbureau, kwam in de zomer met suggesties. Voorop stond dat we geen vanzelfsprekende naam wilden. Dus geen Orkest Oost-Nederland of Oostnederlands Orkest. De naam Phion is abstract en betekent niets, maar tegelijk kan iedereen er wel wat in ontdekken en kun je er ook internationaal mee uit de voeten. De toevoeging Orkest van Gelderland & Overijssel is daarbij essentieel. Die hoort er echt bij en maakt voor iedereen duidelijk waar onze wortels liggen.
Twee repetitieplekken
Afgezien van de nieuwe naam, zal Phion de eerste jaren een organisatie blijven met twee kernen: Enschede en Arnhem. Beide steden blijven nadrukkelijk in beeld als vaste repetitieplek en houden ook hun kantoren. Post verwacht dat het aantal concerten de komende seizoenen alleen maar zal groeien. Wel zal er door de musici meer en vaker moeten worden gereisd.
Met de huidige omvang kunnen we veel meer doen dan voorheen. Meer grote gezamenlijke concerten zoals de grote symfonieën, maar daarnaast ook veel meer concerten in de kleinere zalen van de beide provincies. Alle musici afzonderlijk zullen ook de nodige projecten gaan ontwikkelen. Daarover hebben we intern afspraken gemaakt. We willen zichtbaar zijn, vernieuwend en maatschappelijk betrokken. In onze toekomstplannen die we binnenkort aan de minister presenteren, zullen we dat ook duidelijk maken.
© Newsroom Enschede, de samenwerking tussen TC Tubantia en 1Twente Enschede, foto: Rob Wissink