Directeur Nikki Olde Monnikhof van Museum Oldenzaal memoreerde het zaterdagmiddag bij de opening met gepaste trots. Met de tentoonstelling ‘Nu’ van Arno Kramer heeft Museum Oldenzaal na zo’n tien jaar weer eens een solo-expositie van een beeldend kunstenaar ‘in huis’. En meteen ook een gerenommeerd kunstenaar, want Arno Kramer is een grote naam in binnen- en buitenland als het gaat om de tekenkunst.
Arno Kramer (Winterswijk, 1945) onderzoekt al decennialang de mogelijkheden van tekenen als autonome kunstvorm met een geheel eigen taal. Zijn werken op papier, van bescheiden tot zeer grote formaten, waren te zien in talloze tentoonstellingen in binnen- en buitenland. In 2024 ontving hij voor zijn gehele oeuvre de Cultuurprijs Overijssel.
Anno nu is Arno Kramer als kunstenaar/tekenaar nog altijd alive and kicking en vol inspiratie op zoek naar nieuwe vormen. Niet voor niets heeft de tentoonstelling in Museum Oldenzaal ‘Nu’ als titel. Behalve tekeningen op papier – zowel groot als bescheiden van formaat – maakt Kramer ook grote werken direct op de wand. Speciaal voor de tentoonstelling in Oldenzaal maakte hij zo’n muurtekening. Op een video is te zien hoe deze tot stand kwam.
Kenmerkend in de tekeningen van Arno Kramer is de combinatie van figuratieve en meer abstracte elementen. Zo duikt in de tekeningen in Museum Oldenzaal regelmatig een grote, zwarte vogel (raaf, of kraai?) op. Volgens Nikki Olde Monnikhof laat het werk van Arno Kramer diens sterke verbondenheid met Twente en liefde voor de natuur zien. “Dit jaar openen we een nieuwe tuin bij Museum Oldenzaal én staat het tekenen centraal. Deze tentoonstelling sluit hier naadloos op aan.”
Hoewel hij is geboren in de Achterhoek en al lang woonachtig in het Sallandse Broekland, heeft Arno Kramer een sterke band met Twente. Jarenlang was hij docent aan de AKI, de roemruchte kunstacademie in Enschede, waarvan het voortbestaan als ‘vrijplaats’ op losse schroeven staat. Ook was Kramer de initiator van de Kunstvereniging Diepenheim, mede door zijn toedoen uitgegroeid tot Drawing Center Diepenheim, waar hij als curator vele tentoonstellingen samenstelde.
De tentoonstelling ‘Nu’ met werk van Arno Kramer is nog tot en met 14 juni 2026 te zien in Museum Oldenzaal. Kinderen kunnen gedurende de looptijd van de tentoonstelling samen werken aan een groot kunstwerk in de stijl van de kunstenaar. Entreetickets en meer informatie via www.museumoldenzaal.nl.